در روابط عاطفی قربانی نباشید

0

هر رابطه عاطفی به گونه ای آغاز میشود و اغلب نیز هیجاناتی را برعهده دارد و سبب میشود افراد با شوق و شور به ادامه رابطه بپردازند. اما این شروع تا رسیدن به ازدواج مسیر طولانی تر خواهد داشت. هر چند افراد به تنهایی یا در مشاوره ازدواج تلاش کنند رابطه دوام داشته باشد. اما به هر دلیلی ممکن است یک رابطه عاطفی اتمام یابد و این اتفاق ممکن است به هر روشی رخ دهد. اما در این شرایط داشتن دیدگاهی مثبت نسبت به محیط سخت است و گاهی اوقات وارد نقش قربانی میشوند.

کارپمن روانشناسی بود که تلاش کرده است، نقشی که افراد در روابط بر عهده می گیرند را مشخص کند. او اعتقاد دارد افراد گاهی وارد یک مثلث میشوند: قربانی، ناجی و آزاردهنده. یکی از نقش هایی که در مشاوره ازدواج به آن اشاره میشود و از افراد خواسته میشود در روابط پیش از ازدواج وارد آن نقش نشوند، نقش قربانی است.

گاهی افراد بعد از آنکه از رابطه عاطفی خارج میشوند وارد نقش قربانی میشوند و تلاش می کنند آنچه که برایش رخ داده است را در نقش قربانی تجربه کنند. این افراد از عبارتی مانند عبارات زیر استفاده میکنند:

  • من نمیخواستم، اون ازم خواست.
  • من مجبور شدم از رابطه خارج بشوم.
  • اون مجبورم کرد این کار رو انجام بدم.
  • من هیچ تصمیمی نگرفتم.

افرادیکه در نقش قربانی قرار میگرند باور دارند که آنها برای روند رابطه تصمیمی نگرفته اند و مانند یک قربانی تنها کارهایی را انجام داده اند که فرد مقابل از آنها خواسته است یا اینکه به اجبار طرف مقابل رفتارهایی را از خود بروز داده اند. پذیرش نقش قربانی در فرد این احساس را ایجاد میکند که بر روی شرایط کنترلی نداشته است و این دیگران بوده اند که مسیر را ایجاد کرده و مدیریت کرده اند.

این طرز فکر و باور به قربانی بودن، در نگاه اول به فرد کمک میکند تا احساس گناه کمتری داشته باشند اما در طولانی مدت سبب میشود فرد احساس کند بر شرایط محیطی کنترلی ندارد و دچار استرس و نگرانی شده و حتی ممکن است منجر به افسردگی در وی شود.

به این نکته توجه داشته باشید برای ورود به یک رابطه عاطفی و در صورتی که تصمیم به ازدواج دارید، این موضوع را در مشاوره ازدواج مد نظر داشته باشید که بهترین نوع شروع رابطه زمانی است که شما در نقش بالغ وارد رابطه میشوید و مسئولیت خود را در آن رابطه می پذیرید و باور دارید که شما هم به اندازه طرف مقابل مسئولید و توانایی تصمیم گیری در مورد شرایط رابطه را دارید. شما هم میتوانید برای مسیر رابطه و ازدواج تان تعیین کننده باشید و صرفا منتظر تصمیم گیری دیگران نیستید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.