سندروم سیندرلا

0

یکی از دیدگاه هایی که خیلی از دختران جوان در زندگی شان دچار آن میشوند، انتظار حضور یک فرد و خوشبخت کردن آنها است. سندروم سیندرلا به این موضوع اشاره دارد.

اولین موضوعی که در ذهن بعد از شنیدن کلمه سندروم سیندرلا به ذهن میرسد، داستان دختری است که منتظر است تا مردی بیاید و او را نجات دهد. شاید این موضوع فقط یک داستان باشد اما میتواند به سندورمی شود و روان فرد را درگیر خود کند.

این سندروم چیست؟

سندروم سیندرلا به عنوان یک خطای شناختی در نظر گرفته می شود. همانطور که در فیلم سیندرلا نیز آمده است این تفکر در دختر به وجود می آید که باید منتظر مردی با اسب سفید باشد. این مرد باید بیاید و دختر را در یک زندگی رویایی خوشبخت کند و دختر دیگر هیچکاری انجام نمی دهد و حتی نقشی هم برای خوشبخت کردن آن مرد در نظر نمی گیرد. او میپذیرد که باید فقط منتظر باشد تا دنیا این اتفاق را برای او رقم بزند و او هم فقط یک مهره است.

مسئله به این صورت آغاز میگردد و آهسته آهسته دختر غرق در رویای خود میشود و حتی واقعیت زندگی را دیگر نمی بیند و واقعیت را فراموش میکند. این اختلال نوعی خطای شناختی است. زیرا واقعیت توسط یک باور خطا تحریف میشود تا فرد را منتظر خوشبختی نگه دارد.

این خطا تفکر فرد در مورد ازدواج را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و او باور میکند او هیچ مسئولیتی برای خوشبخت کردن همسر خود ندارد.

این طرز تفکر از ترس پنهان دختران و زنان به استقلال ناشی میشود. به عبارتی به نظر می رسد به علت نوع تربیتی که در بعضی از خانواده ها رخ میدهد، دختران از داشتن استقلال می ترسند و این ترس سبب میشود تا ترجیح دهند فرد دیگری بیاید و آنها را خوشبخت کند. در مقاله بعدی به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.