سندورم سیندرلا (عواقب)

0

در مقاله قبلی به این موضوع اشاره کردیم که سندروم سیندرلا چیست اما اینجا میخواهیم در این مورد صحبت کنیم که این سندروم بر شما چه اثری دارد.

برای اولین بار خانم “کولت داولینگ” (Colette Dowling) به عقده ی سیندرلا در کتاب “ترس پنهان زن‌ها از استقلال” اشاره کرد. در آن کتاب زمانی از این موضوع استفاده کرد که نشان دهد تکیه بیش از حد زنان به مردان چه عواقبی دارد. در واقع گفته می شود که زنان هیچ استقلالی در زمینه های عاطفی، مالی، اجتماعی و فکری ندارند و تمام آن را به ازدواج واگذار کرده اند.

خانم داولینگ اشاره می کند که ریشه ی این عدم استقلال و تمایل به اینکه فرد دیگری بیاید و او را خوشبخت کند، ترس در ضمیر ناخودآگاه زنان است که منجر می شود زنان نتوانند خود را شخصی کامل و مستقل ببیند. پس چون خود نمی توانند به اهدافشان برسند پس منتظر می شوند تا مردان خوشبختی را برای آنها بیاورند.

به این سندروم سیندرلا از این زاویه دید نگاه کنید که فردی دائما باید منتظر بماند تا فردی بیاید و او را خوشبخت کند و اگر این فرد نباشد، او احساس خوشبختی نخواهد کرد. چنین فردی با این خطای شناختی حتما حس های زیر را تجربه خواهد کرد:

1- احساس اضطراب: دقت کنید که در این سندورم فرد کنترلی بر شرایط ندارد و باید منتظر باشد تا دیگری این کنترل را انجام دهد و او باید صرفا منتظر باشد تا معجزه ای رخ دهد. در این شرایط او دائما میزانی از استرس را تجربه خواهد کرد.

2- عدم توانایی در تصمیم گیری: افرادیکه دچار این نوع از سندروم میشوند توان تصمیم گیری را از دست میدهند و حتی برای کوچکترین تصمیمات نیز منتطر فرد دیگری هستند.

آیا میتوان برای درمان سندورم کاری کرد:

در این فرایند باید چند گام را طی کرد. اولین اینکه بیاموزیم ازدواج تنها یک مرحله از زندگی است و هر چند تصمیم مهمی است اما تنها تصمیم زندگی نیست. ازدواج یک مرحله از زندگی است و نه همه آن.

توسعه توانایی ها و استقلال فکری راهکار حل این مسئله است زیرا به فرد این امکان را میدهد که بتواند به تنهایی نیز به اهداف خود دست یابد.

در نهایت آخر تلاش فرد در این حوزه و اینکه بداند او زندگی مستقلی دارد و باید برای آن تصمیم گیری کند و آن را بسازد موضوع مهمی است که باید از کودکی به افراد آموزش داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.